Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povinná vojenská služba

Je tomu deset let, co skončila povinná branná služba u české armády. Nyní má ale vláda dostat k projednání novou podobu branného zákona, který má Česku zajistit připravenost a bojeschopnost. Armáda by tak neměla být jen výsadou dobrovolníků, respektive profesionálů.

Těch nyní slouží v armádě na dvacet tisíc, zhruba tisícovku pak čítají aktivní zálohy, které ale stárnou nebo prý nejsou dostatečně připravené. Armáda by jich navíc potřebovala minimálně desetinásobek. „Potřebujeme mít v záloze nástroj, abychom se mohli včas připravit na zvládání krizových situací,“ řekl Hospodářským novinám náměstek ministra obrany Jakub Kulhánek.

Česká armáda může do zbraně povolat občany sice i dnes, ale jen po vyhlášení ohrožení státu, které musí schválit parlament. V praxi by to ale znamenalo, že první odvedenec by na sběrné místo dorazil nejdříve za 72 dní. Navíc, pro armádu je aktuálně použitelný jen ten jedinec, který absolvoval výcvik nejpozději před pěti lety. „Lidé, kteří absolvovali povinnou vojenskou službu, již bohužel stárnou nebo jsou pro nás nepřipraveni,“ uvedl pro zmíněný list Pavel Ťulák z generálního štábu, který má přípravu, potažmo realizaci branných zákonů na starosti.

Vláda se může rozhodnout už na podzim!

Zmíněný zákon by měla vláda začít schvalovat už na podzim. Hlavním motivem je zahájení aktivního výcviku záložáků v co možná nejkratším časovém horizontu. To by následně znamenalo, že krátce po vládním rozhodnutí by tisíce mladých lidí zamířily před odvodové komise, které by pak zhodnotily, zda jsou schopni služby v armádě. „Odvody by se pravděpodobně dotkly občanů některého ročníku mezi osmnáctým a třicátým rokem života,“ uvedl pro Hospodářské noviny Ťulák.

Podle Ťuláka by se navíc nemuselo jednat nutně o plošnou brannou povinnost, ale variantou by byla jen selekce rekrutů – specialistů. Armáda by si tak například vybírala mezi chemiky, zdravotníky, stavebníky nebo IT specialisty, zkrátka podle jejích potřeb.

Zákon zatím nekalkuluje s tím, že by například zaměstnavatelé měli za své odvedence nárok na finanční náhradu. Oproti tomu mladým lidem, kteří by se odvodu vyhýbali, by hrozily až tři roky vězení.

Zdroj: Blesk.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář